4.3.12

Myśl samodzielnie! część IITo jest druga część krótkiego "kursu" samodzielnego myślenia. Na wstępie zaznaczam, że przed przeczytaniem tego posta należy zapoznać się z treścią części pierwszej, aby uzyskać możliwie pełny obraz konceptu. Przypominam też, że poprzedni post traktował o zbieraniu faktów, a tematem dzisiejszego jest króciutki opis sposobu ich analizy.

Zatem, żeby nie przedłużać, podaję za Bruce'm Lee receptę analizy zebranych informacji, która zwykle jest przycinana na trzecim przecinku.

Przyswajaj to, co użyteczne, odrzucaj, co zbędne, dodawaj co unikalnie Twoje

Prawda, że proste? Wystarczy zanalizować przydatność informacji w oparciu o jej rzeczywistą użyteczność. Wynik pozytywny skutkuje uruchomieniem procesu przyswajania, negatywny pozostawia sprawy swojemu biegowi. Jedynie ostatnia, często pomijana, część wymaga głębszego zastanowienia. Popełniłem na tym blogu kilka postów o podobnej tematyce, między innymi o tym jak budować oraz chronić własne ja. Bruce przypominana mi o powadze tego zagadnienia. Jeśli nie dodamy do zbieranej wiedzy nic od siebie pozostaniemy niemymi obserwatorami wydarzeń, czasem również tych z własnego życia.

Podsumowując, myśl samodzielnie zawsze wkładając w to swoją unikalną osobowość, bo to pierwszy i niezbędny krok do samostanowienia o własnym życiu.

0 komentarze: