8.1.10

Jak w pełni cieszyć się urlopem?Do napisania tego postu skłonił mnie post, jaki ukazał się na blogu Zenhabits http://zenhabits.net/ o tytule How to Be Mindful During the Holidays, in 350 words.

„Uśmiechnij się, oddychaj i idź powoli.” - Thich Nhat Hanh, tybetański mnich

Takim właśnie cytatem rozpoczynał się post, o którym napisałem na wstępie. Wbrew tytułowi notka nie dotyczyła jedynie czasu urlopowego. Filozofia autora bardzo mi odpowiada i daje się zastosować w większości codziennych sytuacji. Pozwala ona w pełni cieszyć się nie tylko urlopem, ale i życiem.
Całość zamyka się w prostym ćwiczeniu, którego wykonanie przedstawia się następująco:
  • Naucz się w pełni odczuwać mijające chwile. Jako przykład podane zostało jedzenie owocu. Wybieramy ulubiony owoc i zaczynamy jeść. Aby w pełni odczuć mijającą chwilę robimy to niespiesznie, małymi gryzami. Skup się na swoich odczuciach podczas tej prostej czynności. Poczuj smak owocu, teksturę jego powierzchni, jego zapach. Poczuj rozpływający się po ustach sok, a następnie skup się na uczuciu towarzyszącemu przełykaniu poszczególnych kęsów. Zjedz cały owoc powolutku, małymi porcjami, przeżywając każdy kęs.
  • Zawsze, kiedy poczujesz się przytłoczona pędem życia, przypominaj sobie jedzenie Twojego ulubionego owocu. Postaraj się, aby wykonywana przez Ciebie czynność absorbowała Twoją uwagę w takim samym stopniu jak wtedy owoc. Rób tylko jedną rzecz na raz i angażuj się w nią całkowicie, niezależnie od tego czy to będzie robienie zakupów, rozmowa z przyjacielem czy pisanie maila w pracy. Usuwając z umysłu wszystkie „rozpraszacze” obniżasz swój poziom stresu stając się bardziej zadowolona.
Pamiętaj o tym, co jest istotne. Ponieważ skupiasz się całkowicie na wykonywanej czynności musisz bardzo rozważnie dobierać sobie czynności warte Twojego zainteresowania. Skup się na tym, co w danej chwili jest najważniejsze lub może przynieść Ci najwięcej korzyści, a dopiero w dalszej kolejności na sprawach pilnych, ale mniej ważnych. Te najważniejsze sprawy mogą być tak prozaiczne jak rodzinny obiad czy rozmowa z dzieckiem, nie pozwól, aby coś przeszkodziło Ci przeżyć te chwile w pełni.

0 komentarze: