4.1.10

Dlaczego noworoczne postanowienia zwykle pozostają w kwestii niespełnionych marzeń i jak temu zapobiec?



Mamy nowy rok. To doskonały czas, aby rozpocząć nowe życie. Nie, żeby inne okresy były ku temu wyraźnie gorsze, po prostu zmiany spowodowane postanowieniami noworocznymi można łatwo wytłumaczyć znajomym. Pewnie masz już sporządzoną listę noworocznych postanowień, jeśli jednak tego nie zrobiłaś to polecam Twojej uwadze wykonanie takowej.
Ponieważ zmianę stylu życia warto zacząć od wykształcenia w sobie nowych, lepszych nawyków proponuję Ci, aby w tym roku Twoje postanowienia były skupione właśnie na nawykach. Maksymalizowanie szans powodzenia wytrwania w noworocznych postanowieniach wymaga odrobinę pracy. Ze swojej strony zachęcam do zapoznania się z wypunktowanymi radami.
 • Przede wszystkim ogranicz liczbę postanowień noworocznych do maksymalnie sześciu. Pamiętaj, że nie liczy się ilość tylko jakość. Cóż Ci po stu postanowieniach, z których w żadnym nie wytrwałaś? Lepiej wybrać 6 najważniejszych i wytrwać we wszystkich.
 • Później wybierz jedno z nich (najlepiej takie, które może najwięcej zmienić w Twoim życiu) i staraj się je wykonywać przez 60 kolejnych dni. Dlaczego tylko jedno? Odpowiedź jest prosta, nie myślisz chyba, że zmiana tego nawyku jest prosta skoro nie udawało Ci się to pewnie w poprzednim roku i jeszcze wcześniejszym. Aby osiągnąć sukces trzeba być skupionym na celu, nie może on być rozmyty. Jeden jasny cel związany ze zmianą pojedynczego nawyku zwielokrotni szansę na wytrwanie w postanowieniu.
 • Zaczynaj powoli, niech przychodzi Ci to z łatwością, a później stopniowo zwiększaj trudność. Chcesz ćwiczyć codziennie? Zacznij od 10 minut dziennie, co tydzień zwiększając dawkę o 5 minut. Chcesz rzucić palenie? Wypalaj jednego papierosa mniej każdego, kolejnego dnia. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz powoli to tworzenie nawyku będzie łatwiejsze. Zapobiegnie to zniechęceniu już na samym początku, a jeśli poczujesz radość z wytrwania pierwszego tygodnia to potem będzie już tylko z górki.
 • Jeśli Ci to pomoże połącz wypracowywany nawyk z jakimś obecnym w Twoim życiu codziennie nawykiem, albo zastąp nim jakiś zły nawyk. Jeśli codziennie wyrzucasz śmieci to może połącz tę czynność z porannym bieganiem. Jeśli oglądałaś dużo seriali może zamiast tego czytaj książki.
 • Weź następne postanowienie i powtórz czynność z poprzedniego punktu nie zaniedbując poprzednio wypracowanego nawyku. Postępując w ten sposób będziesz w stanie wypracować 6 nawyków rocznie. Czy to mało? Moim zdaniem zdecydowanie nie.
Ostatnią radą, którą chciałbym się z Tobą podzielić jest dobór nawyków. Poniżej przestawiam subiektywną listę nawyków, które mogą rzeczywiście odmienić życie. Dodam jeszcze, że sam będę wprowadzał niektóre z tych nawyków w tym roku.
 • Codziennie ćwiczenie (ze swojej strony polecam pilates, bieganie, pływanie i rower, ale równie dobrze może to być skakanie na skakance czy wspinaczka).
 • Jedzenie codziennie śniadania, bo to szczera prawda, że to najważniejszy posiłek dnia.
 • Nie spożywanie posiłków na minimum 2 godziny przed snem, ponieważ później zalegają one w naszym żołądku przez część nocy i przeszkadzają w pełnym wypoczynku. System pokarmowy też musi odpoczywać, a najlepszy czas do tego jest podczas zdrowego snu z pustym żołądkiem.
 • Czytanie zamiast oglądania telewizji, albo bezproduktywnego przeglądania stron internetowych. Chyba nie muszę mówić, że ma to same zalety, oczywiście tak długo jak będziesz czytała porządną literaturę, a nie chałtury przypominające seriale czy podrzędne filmy klasy C.
 • Utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, (aby utrzymać kontakt z każdym minimum raz w miesiącu, najłatwiej zebrać znajomych w 30 zbiorów i codziennie kontaktować się z osobami z jednego ze zbiorów, następnego dnia z osobami z kolejnego zbioru itd.). Sam mam problem z utrzymywaniem kontaktu ze znajomymi co w połączeniu z tym, że jestem introwertykiem sprawia mi nie lada kłopot. Postanowiłem to jednak zmienić poprzez pielęgnowanie moich znajomości oraz zawieranie nowych w ramach możliwości.
 • Rzucenie palenia, które pozytywnie wpłynie na Twój portfel oraz Twoje ciało.
 • Codzienne ćwiczenie kreatywności poprzez działanie (mam na myśli poświęcenie codziennie, chociaż odrobiny czasu na stworzenie czegoś nowego, w moim przypadku są to na przykład posty na tym blogu).
 • Czytanie blogów i stron internetowych związanych z rozwojem osobistym, zarządzaniem finansami itp. w poszukiwaniu nowych pomysłów działań, które mogą przynieść pożytek Twojemu życiu (pamiętaj tylko, że nie można poprzestać na samym czytaniu).
 • Codziennie wyrzucanie, oddawanie lub sprzedawanie jednego niepotrzebnego przedmiotu z domu (nie byłbym sobą gdybym nie dorzucił do listy czegoś związanego z minimalizmem).
 • Codziennie zajmowanie się swoją pasją, abyś była coraz lepsza w tym, co Cię naprawdę interesuje.
 • Wcześniejsze wstawanie z łóżka oraz nie przesiadywanie bez sensu po nocach przed telewizorem czy komputerem. Wprowadzając ten nawyk zyskasz więcej czasu na sen oraz na inne ważne sprawy, które zaniedbywałaś poprzez "zarywane" noce.
 • Codzienne wykonanie minimum pięciu dobrych uczynków w stosunku do innych ludzi.
 • Uśmiechanie się do każdej napotkanej osoby.
Oczywiście to subiektywna lista będąca tylko wierzchołkiem przysłowiowej góry lodowej. Możesz kształtować nawyki, jakie tylko chcesz, postaraj się jednak nie przesadzać z ich ilością, bo inaczej poniesiesz klęskę. Pamiętaj tylko żeby zacząć od tych nawyków, które mogą wnieść najwięcej dobra do Twojego życia, gdyż jedynie takie zadania dadzą Ci wystarczającą motywację do podjęcia wysiłku.

0 komentarze: