21.11.09

Jak zmieniać złe nawyki.

"Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem."
Arystoteles                      

Dzisiejszy odcinek ulepszania naszego życia jest poświęcony trudnej sztuce zmiany złych nawyków. Przedstawiam w niej swoje spostrzeżenia dotyczące tych zmian oraz garść porad, które sprawdzają się w przypadku innych osób.
Po pierwsze, aby zmienić nawyk potrzebna jest motywacja. Musisz chcieć zmienić to co złe i musisz mieć dobry powód dlaczego pragniesz tej zmiany. Może to być chęć poczucia się zdrowym i posiadania pachnących ubrań jeśli rzucasz palenie. Możesz chcieć poświęcać więcej czasu rodzinie, gdy rezygnujesz z serialu. Ważne jest to, aby stosować raczej motywację pozytywną i mieć jasny cel do osiągnięcia. Dobrym sposobem jest zastępowanie złego nawyku dobrym nawykiem. Palenie papierosów możesz zastąpić bieganiem (twoim celem jest przecież zdrowie), a oglądanie serialu w telewizji czytaniem bajek dzieciom, pomaganiem im w rozwiązywaniu prac domowych itp.
Jeśli już masz silną motywację jesteś gotowa przejść do następnego punktu czyli właściwego zmieniania nawyku. Oto kilka porad, działających zarówno w przypadku pozbywania się złych nawyków, jak i budowaniu dobrych, pochodzących z doskonałego bloga ZenHabits:
 • Zajmuj się jednym nawykiem na raz. Jeżeli skoncentrujesz się tylko na jednym nawyku drastycznie zwiększysz szansę na powodzenie całej operacji. Rada ta znajduje się na początku, bo rzeczywiście działa. Oczywiście jeśli jesteś osobą niezwykle zmotywowaną i zdyscyplinowaną możesz pozwolić sobie zmieniać 2-3 nawyki na raz, ale lepiej zacząć od jednego.
 • Zmieniaj nawyk przez 30 kolejnych dni. Okres ten może ulec wydłużeniu nawet do 60 dni i więcej w przypadku wyjątkowo „trudnych” nawyków, niemniej jednak 30 dni zwykle wystarcza do zlikwidowania złego nawyku czy zbudowaniu dobrego.
 • Bądź konsekwentna. Pamiętaj, że 30 kolejnych dni to dopiero początek. Oczywiście najtrudniejszy, bo na początku najtrudniej wytrzymać wszelkie pokusy, niemniej jednak cierpliwość popłaca. Po pewnym czasie nie będziesz mogła wyobrazić sobie jak mogłaś poprzednio oddawać się tak bezsensownym nawykom.
 • Zacznij powoli. Zaczynasz ćwiczyć codziennie? Zacznij od 5-10 minut i stopniowo, codziennie zwiększaj tę dawkę. Rzucasz palenie? Zapisz ile papierosów dzisiaj wypaliłaś i codziennie wypalaj jednego mniej. Stosując tę poradę zwiększasz szansę powodzenia, bo zaczynasz od akcji, które nie wymagają od Ciebie nadludzkiego wysiłku.
 • Sporządź plan. Czy wiesz już jak będą wyglądać najbliższe 30 dni Twojego zobowiązania, przed samą sobą, do zmiany nawyków? Zapisz to na kartce papieru, łatwiej będzie Ci podążać raz obraną drogą.
 • Nie zaczynaj dzisiaj. Dopisz do planu datę rozpoczęcia zmiany nawyku i dotrzymaj jej. najlepiej niech to będzie jutro. Dzisiaj przygotujesz plan, aby było Ci łatwiej jutro zaczniesz go realizować.
 • Nagradzaj się. Wyznacz sobie nagrody i przyznawaj je sobie po osiągnięciu celu. Nagradzaj się często. Wytrwałaś tydzień? Dostajesz małą nagrodę (zapisz w planie co to będzie). Dwa tygodnie – dostajesz kolejną małą nagrodę. Po 30 dniach przyznaj sobie dużą nagrodę, prawie udało Ci się zmienić nawyk i już nic nie powinno Cię powstrzymać.
 • Zapisz wszystkie przeszkody do celu. Zidentyfikuj przeszkody na jakie prawdopodobnie natrafisz. Przy rzucaniu palenia mogą to być koledzy z pracy, wychodzenie do zadymionego pubu itp. Przy serialach może to być nuda, koleżanki, z którymi dyskutujesz o życiu Mostowiaków itp.
 • Unikaj przeszkód. Pamiętaj, że na początku łatwiej unikać niż pokonywać przeszkody. Unikaj miejsc gdzie czuć dym papierosowy. Zmieniaj temat rozmowy, gdy schodzi na seriale, zrób wszystko żeby uniknąć trudności w zmianie Twojego nawyku.
 • Pamiętaj o swojej motywacji. Codziennie przypominaj sobie dlaczego to robisz.
 • Bądź wypoczęta. Jeśli jesteś zmęczona jesteś bardziej podatna na stare nawyki.
 • Unikaj pragnienia. Pij wodę, dużo wody. pamiętaj, że tylko odpowiednio nawodniony organizm może być w pełni wypoczęty.
 • Mów do siebie. Nie musisz tego robić głośno, ale zagrzewaj się do walki. Bądź swoją cheerleaderką, najbardziej zagorzałym fanem. Powtarzaj sobie, że komu jak komu, ale Tobie na pewno się uda bo dla Ciebie to pestka. Wbrew pozorom to istotna rada, bo zmieniając nawyk mamy tendencję do mówienia w myślach, że nam się nie uda, że jesteśmy słabi i innych głupot. Nigdy nie wiesz jak będzie dopóki nie spróbujesz.
 • Znajdź kibiców. Powiedz wszystkim, że planujesz zmienić swój nawyk i staraj się spędzać czas z osobami, które podziwiają Cię za Twoją próbę. Poproś ich żeby również podjęli rękawicę jeśli mają jakiś nawyk do wymiany. Siła peletonu ma znaczenie nie tylko w kolarstwie.
 • Jeżeli mimo wszystko przegrałaś, zacznij od nowa. Nie poddawaj się, kolejne 30 dni z pewnością przyniesie pozytywny rezultat

0 komentarze: