28.1.10

Krok 6 ku prostemu życiu – zacznij działać


Ten post jest szóstym z serii siedmiu odnoszących się do kolejnych kroków na drodze ku staniu się minimalistą i uproszczeniu własnego życia na podstawie książki Davida Damrona: 7 Steps to a Simpler Life!

Do tej pory głównie teoretyzowaliśmy sobie przygotowując się na tę chwilę. Oto bowiem nadszedł czas kiedy nie ma już nad czym się zastanawiać i trzeba zacząć działać, wykorzystując to czego dowiedziałaś się z poprzednich części. Książeczka Davida w tym miejscu przytacza listę, z którą należy sprzątać poszczególne pomieszczenia, (i/lub miejsca), w Twoim domu.
Oto i lista, uzupełniona moimi komentarzami:

Zminimalizuj to miejsce!
 • usuń wszystko z miejsca, które minimalizujesz
 • odłóż z powrotem 2 przedmioty, które są tam niezbędne
 • policz przedmioty i odłóż z powrotem nie więcej niż 10% z nich (moim zdaniem liczby te zależą od tego jak bardzo mamy zabałaganione miejsce, które minimalizujemy. Najlepiej jest odłożyć wszystko czego używamy codziennie i jest to dobre miejsce do ich trzymania. Rzeczom, które powinny być trzymane w innym miejscu z powodów estetycznych lub praktycznych, lub nie używanym codziennie, trzeba znaleźć nowe lokum. Rzeczom, których nie używaliśmy od kilku miesięcy trzeba znaleźć nowego właściciela.)
 • teraz zabierz jeszcze jedną rzecz z tych, które pozostawiłaś (większość ludzi ma problemy z pozbywaniem się niepotrzebnych rzeczy)
 • wystaw to, co uznałaś za zbędne na allegro albo ebay-u
 • oddaj to, co zbędne znajomym lub potrzebującym
 • wyrzuć wszystkie inne niepotrzebne rzeczy
To już koniec listy, ale mam jeszcze komentarz do całości. Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić czy potrzebujemy danej rzeczy, czy nie. Jeśli w czasie sprzątania masz takie wątpliwości, zdobądź duże kartonowe pudło i włóż do niego rzeczy, które wydaje Ci się, że jeszcze mogą Ci się przydać w przyszłości. Zamykając karton napisz na nim datę zamknięcia. Przetrzymaj karton przez pół roku lub rok w piwnicy, na strychu czy w innym miejscu, po czym otwórz go. Jeśli przez ten rok nie potrzebowałaś rzeczy z kartonu, (a gdybyś potrzebowała to byś je wyjęła), to możesz je oddać, sprzedać lub wyrzucić. Wykonując to swoiste ćwiczenie powinnaś zrozumieć, że człowiek prawdziwą radość czerpie nie z samego posiadania, ale z używania posiadanych rzeczy.
Pamiętaj, że fizyczne uprzątnięcie przestrzeni życiowej to nie wszystko. Jeśli chcesz być prawdziwą minimalistką musisz żyć tak, aby nie dopuścić do powtórnego bałaganu i nagromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Dodatkowo pamiętaj, że minimalizować możesz wszystko co zabiera ci miejsce, czas i siły na rzeczy naprawdę ważne. Nie ograniczaj się zatem tylko do gruntownego uprzątnięcia mieszkania czy domu, ale wprowadź zmiany również w innych rejonach swojego życia. Jeśli potrzebujesz porad jak to zrobić, napisz o tym w komentarzu, postaram się przemyśleć temat i pomóc w następnych postach.
Kończymy jak zwykle zadaniami:
 • poświęć minimum 30 minut na każde minimalizowane miejsce
 • wydrukuj (lub przepisz) listę z posta i jej użyj
 • sprzedaj, oddaj, lub wyrzuć wszystkie niepotrzebne rzeczy (albo włóż do kartonu, jak to opisałem)
Jeśli chcesz przeczytać o pozostałych krokach zajrzyj do "spisu treści" 

  0 komentarze: