14.12.09

Krok 1 ku prostemu życiu - definicja i zrozumienie minimalizmu.


Ten post jest pierwszym z serii siedmiu odnoszących się do kolejnych kroków na drodze ku staniu się minimalistą i uproszczeniu własnego życia na podstawie książki Davida Damrona: 7 Steps to a Simpler Life!

Pierwsza część książki dotyczy ustalenia własnej definicji minimalizmu oraz zrozumienia podstawowych założeń leżących u podstaw potrzeby minimalizowania własnego życia w celu uproszczenia wszystkiego co nieistotne.
Jeśli chodzi o definicję to jeśli uważnie czytałaś bloga to znasz już moją, choćby z tych postów (pierwszy, drugi, trzeci). Skrótowo możnaby ją przestawić jako nierobienie i nieposiadanie niepotrzebnego. Tak ogólnikowa definicja daje możliwość dostosowania jej do zmieniających się założeń naszego życia. Dzisiaj dziecko jest niepotrzebne, jutro instynkt i natura sprawiają, że staje się głównym priorytetem. Zainteresowania zmieniają się z wiekiem, poszukiwanie wymarzonej posady również skutkuje zmianami tego, co w danej chwili istotne. Stabilna definicja minimalizmu przegrywa ze współczesnym światem, dlatego zarówno autor książki jak i ja jesteśmy zwolennikami tworzenia i modyfikowania własnej definicji minimalizmu do swoich potrzeb, czasami nawet kilka razy w roku.
Tyle w kwestii definicji, teraz pora na założenia. Trzy podstawowe założenia minimalizmu to:
  • zmniejszenie nadmiaru - zapytasz: nadmiaru czego? Odpowiem, że wszystkiego, zarówno własnych poczynań, otaczających Cię rzeczy jak i listy zadań do wykonania każdego dnia oraz stresu. Minimalizm ma na celu wyeliminowanie wszystkiego co zbędne i pozostawienie Ci kwintesencji życia, którą sama definiujesz.
  • ograniczenie nieporządku - to co pozostanie w Twoim życiu po eliminacji zbędnego należy uporządkować. Każdy przedmiot powinien mieć własne miejsce, niekoniecznie na podłodze. Czynności staraj się grupować na przykład wszystkie, które musisz wykonać rano możesz zapisać na liście którą nazwiesz poranna rutyna, rzeczy do wykonania których musisz znaleźć się w centrum miasta staraj się wykonać jednego dnia itd. Porządek pozwoli Ci szybciej odhaczyć czynności niezbędne do wykonania, ale nie do końca przyjemne, aby zająć się swoimi pasjami.
  • myślenie jak minimalistka - zawsze kiedy dokonujesz jakiegoś wyboru zapytaj się sama siebie: jak w tej kwestii postąpiłaby minimalistka z mojej definicji?
Kończąc zachowam strukturę charakterystyczną dla książki i przedstawię zadania do wykonania, aby pierwszy krok mógł zostać odhaczony:
  • Zapisz co minimalizm znaczy dla Ciebie.
  • Sporządź listę miejsc w swoim domu i życiu, którym nie po drodze z definicją minimalizmu jaką sobie ustanowiłaś.
Jeśli chcesz przeczytać o pozostałych krokach zajrzyj do "spisu treści" 

    0 komentarze: